Gwarancja najniższej ceny
Bezpieczny hotel

Dolina pałaców i ogrodów

Dwór i Park w Bukowcu

Historia tego miejsca sięga XIV stulecia, bo wtedy uformowała się wieś Bukowiec. Zamieszkała tam rodzina von Zeiditz wybudowała tam swój dom rodowy. Zarys owego budynku nadal jest widoczny, aczkolwiek z biegiem czasu stał się on częścią rozbudowanego folwarku. Dwór pod koniec XVIII wieku zaczął charkteryzować się neoklasycytycznym stylem, stało się tak po modernizacjach światłego właściciela, który nadał mu unikalny wygląd. Pałac tuż po wojnie stał się siedziabą technikum rolniczego, a nastpęnie Uniwersytetem Ludowym, które miało na celu pomoc bezrobotnym. Na chwilę obecną jest własnością Związku Gmin Karkonoskich. Niefortunny los chciał, żeby zabudowanie folwarczne się nie utrzymały, możemy natomiast podziwiać bryłe pałacu oraz przepiękne krajobrazy parku w stylu angielskim.

DOJAZD

Pałac Schaffgotshów w Cieplicach

Położony jest w centrum Cieplic w dzielnicy uzdrowiskowej Jeleniej Góry. Jest trzecią budowlą, która powstała w tym miejscu, ale jest jedyną, która utrzymała się do naszych czasów. Jej historia to rozdziały takie jak: wizyty Armii Czerwonej, pertrubacje wojenne, pełnienie funkcji szoły harcerskiej, a wcześniej Lazaretu. Późnobarkowy obiekt w dniu dzisiejszym należy do Politechniki Wrocławskiej. Budowla powstała w XVIII stuleciu na zlecenie Schaffgotshów. Szklarska Poręba oddalona jest od pałacu o ok. 12 km.

DOJAZD

Zamek Bolczów

Zamek warowny Bolczów, jedna z bardziej interesujących ruin w dolinie Jeleniogórskiej. Został postawiony pod koniec XIV wieku nieopodal Janowic Wielkich. Zamek Bolczów leży na trasie do Krzyżnej Góry, więc jeśli wycieczka dysponuje czasem oraz energią to może wydłużyc swój spacer na leśnym szlaku i cieszyć się świeżym powietrzem. Nagrodą będą piękne widoki na szczycie góry. Podczas wakacji młodzi ludzie wykorzystują okolice zamku do organizacji ognisk. Przed wybuchem II Wojny Światowej w ruinach funkcjonowała karczma, która była dodatkową atrakcją podczas zwiedzania. 

DOJAZD

Pałac Paulinum

Pałac znajduje się prawie w samym środku miasta Jelenia Góra. Jest położony na niewielkiej górze, która otoczona jest pięknym parkiem, a ten z kolei przypomina las. Spacery wokół pałacu działają reklasująco i dają świetną okazję do oderwania się od zgiełku otaczającego go miasta. Pałac zostaw wybudowany na zlecenie niemieckiej rodziny przemysłowców. Patrząc na architekturę Pałacu Paulinum można zauważyc saksoński styl. Obiekt funkcjonuje jako hotelowo-konferencyjny kompleks ze strefą welness, w której skład wchodzi sauna, siłownia oraz grota solna. Entuzjaści paint-ballu mogą wziąc udział w rozgrywce, która odbywa się w otaczającym parku. 

DOJAZD

Pałac Dębowy w Karpnikach

Pałac w dniu dzisiejszym jest odrestaurowany i otwiera swoje drzwi dla gości, którzy mają ochotę skorzystać ze SPA lub najzwyczajniej w świecie przejść się ścieżkami zadbanego ogrodu. Zbudowany na planie prostokąta, wieżyczka z murowanej cegły oraz wysoki dach - perełka architektury XIX w. Zbudowany jest przez firmę pochodzącą ze stolicy Niemiec na ziemiach należących do Ulricha Saint-Illaire.

DOJAZD

Zamek w Karpnikach

Historia posiadłości zaczyna się w XIV wieku, w którym to pewien rycerz poszedł w stronę założenia obronnego. Z upływem czasu zamek przechodził przez wiele zmian, lecz jego neogotycki styl angielski utrzymał się do dzisiaj. Schowany w zaciszu leśnym, otoczony zbiornikiem wodnym leży na posiadłości prywatnej, można natomiast go podziwiać z zewnątrz oraz cieszyć się widokami otaczającej go przyrody.

DOJAZD

Pałac Radociny w Kowarach

Położony jest na ulicy Zamkowej w Kowarach w parku krajobrazowym, który można podziwiać do dziś. Obiekt w stylu romantyczno-renesansowym jest w rękach prywatnych właścicieli. Przebudowę pałacu przeprowadzono w XIX stuleciu. Rezdycencja w przeszłości pełniła funkcje takie jak: instytut energii jądrowej, ośrodek wypoczynkowy czy sanatorium.

 

DOJAZD

Pałac Łomnica

Charatkeryzuje się barokowym stylem, w skład jego posiadłości wchodzi ogród, głowny pałac oraz Domek Wdów. Całość położona jest w Łomnicy Dolnej. W ostatniej wymienionej części na chwilę obecną znajdziemy hotel oraz restaurację, a budynek głowny przeznaczony jest do ekspozycji dzieł artystów pochodzących z Dolnego Śląska. Odpowiedzialne za to jest Stowarzysenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Ślaskiej.

DOJAZD

Pałac Spiż w Miłkowie

Funkcjonuje jako hotel, w którym można poczuć korzenie historii XVII stulecia. Dwukondygnacyjny budynek zbudowany na podkowie, kartusz herbowy rodu Matushków oraz park założony w połowie XIX wieku to jedne z elementów zwiedzania tamtejszych terenów.

DOJAZD

Pałac Mysłakowice

Pałac w Mysłakowicach funkcjonuje jako szkoła podstawowa, co za tym idzie, zwiedzanie tego obiektu możliwe jest jedynie z zewnątrz. Właściciel, w którego ręce wpadł pałac w XIX wieku przebudował całość w styl klasycystyczny. Był to niespotykany wcześniej styl w Karkonoszach. Kolejna przebudowa zaskutkowała stylem neogotyckim - wedle życzenia nowego właściciela. Wnętrza pałacu niestety nie uchowały swojego charatkeru po tym jak stał się on własnością Gminy Mysłakowice.

DOJAZD

Pałac Pakoszów

Dwukondygnacyjny budynek otoczony parkiem o wielkości 15 hektarów. Przepełnia go styl późnobarokowy, który osiągniety został po przebudowie w 1725 roku. Znajduje się na terenie Piechowic, pomiędzy Szklarską Porębą a Jelenią Górą. Pierwsze dokumenty, dotyczące pałacu noszą datę sięgającą połowy XVIII wieku, kiedy właścicielem budynku został burmistrz Jeleniej Góry - Johann Martin Gottfried.

DOJAZD

Zamek Chojnik

Położony blisko Szklarskiej Poręby w Sobieszowie, jeden z najbardziej kojarzonych obiektów na mapie Dolnego Śląska. Znany jest z turniejów rycerskich, które mają w nim miejsce do dzisiaj. Ruiny znajdują się na szczycie góry Chojnik, a możliwość wdrapania się na wieżę widokową zapewni przępiękny krajobraz Karkonoszy. Na zamek można dotrzeć pieszo lub też rowerem.

DOJAZD

Wieża rycerska w Siedlęcinie

Wieża mieszkalno-obronna zlokalizowana w Siedlęcinie. Podobnie do innych budynków tego typu powstała między XIII i XIV wiekiem. Piękna gotycka architektura - jest to zdecydowanie jeden z bardziej interesujących punktów na liście Doliny Pałaców. Można tam znaleźć malowidła wykonane na suchym tynku (al secco). Całość otoczona jest fosą z wodą z rzeki Bóbr.

DOJAZD

Pałac na wodzie w Staniszowie

Pałac otacza przepiękny wodno-parkowy teren. Został on wybudowany końcówką XVIII w., a w 1830 przeprowadzono jego modernizację. Głowne wejście stanowi portyk z tarasem oraz umieszczony nad nim ozdobny szczyt. Na chwilę obecną obiekt ten pełni funkcję hotelu oraz restauracji.

DOJAZD