Ferie zimowe rozpoczną się już w styczniu. Podczas ferii wiele osób decyduje się wyjechać poza miejsce swojego zamieszkania, aby poczuć piękno zimy w górskim krajobrazie. Odwiedzając Bossa Nova Silence & Boutique Hotel, w Szklarskiej Porębie bez wątpienia skorzystasz z szerokiego potencjału, jaki daje nam jego lokalizacja, u podnóża Szrenicy. Najwyższa pora, aby rozpocząć planowanie wyjazdu oraz stworzyć listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą na ferie zimowe. Przed wyjazdem na pewno wielu podróżników zada sobie pytanie, co spakować, by w pełni wykorzystać potencjał miejsca, w jakie się kierują.

 

Ubranie na górskie szlaki

W obecnych czasach mamy dostęp do ubrań dedykowanych pod konkretne warunki pogodowe. Podczas zimowych aktywności niezwykle ważny jest ubiór na tzw. cebulkę.

Odpowiednio dobrana, przylegająca bielizna termoaktywna, będzie odprowadzać pot, jaki pojawi się podczas wysiłku, a jej dopasowanie będzie tworzyło powłokę chroniącą naszą skórę przed zimnem.

Ważnym jest, by zabrać na ferie zimowe warstwę ciuchów, której głównym zadaniem będzie trzymanie ciepła, jakie wytworzy nasz organizm podczas aktywności. Dobry na zimę będzie polar lub bluza.

Kurtka i spodnie techniczne z odpowiednią membraną mają chronić przed wiatrem i opadami. Ich zadaniem w zimowy dzień jest również nie przepuszczanie wilgoci do wewnątrz.

Rękawiczki i czapka chronią najbardziej wrażliwe części ciała

Niezwykle ważnym elementem, o którym lepiej nie zapomnieć podczas pakowania się, są czapka i rękawiczki. Przez głowę tracimy sporą ilość ciepła, dlatego ważnym jest, aby zimą mieć czapkę zawsze na sobie.

Warto też zaopatrzyć się w szalik, kominiarkę lub ostatnio bardzo popularne kominy, które nie dopuszczą zimna na wysokości naszej szyi i gardła.

Dłonie są kolejnym wrażliwym miejscem bardzo narażonym na negatywne skutki niskiej temperatury. Rękawiczki tzw. „łapy” nieco lepiej chronią przed mrozem, pięciopalczaste natomiast dają większą mobilność. Najlepiej na ferie zimowe zabrać, jeśli mamy taką możliwość, dwa rodzaje.

Buty górskie i skarpetki zapewniające komfort termiczny

Dobrze dopasowane i co najważniejsze wygodne buty to podstawa górskich wędrówek. Odpowiedni materiał nieprzepuszczający wilgoci, który zachowa naszą stopę suchą oraz podeszwa z głębokim bieżnikiem zapobiegająca ślizganiu się to parametry, na jakie warto zwrócić uwagę wybierając obuwie na zimowy wyjazd.

Oscylując w tematyce butów warto poruszyć temat skarpetek, które najlepiej gdyby były dłuższe i z naturalnych materiałów, aby nie rolowały się w bucie i nie przysporzyły niepotrzebnych odparzeń.

 

Stuptuty i raki

W zależności od warunków śniegowych trzeba pamiętać o stuptutach, które chronią cholewę buta przed wpadającym do środka śniegiem. Każdy, kto wybrał się na nieudeptany szlak w środku zimy, zna potęgę tych materiałowych ochraniaczy na buty. Raki natomiast przydadzą się na oblodzonych śliskich ścieżkach, gdzie duże znaczenie będzie miała przyczepność.

Okulary z filtrem UV

Mimo, że to lato kojarzy się ze Słońcem i ciemnymi okularami, to zimą nasz równie mocno nasz wzrok jest wystawiony na rażące światło. Odbijające się od śniegu promienie słoneczne mogą bardzo negatywnie wpływać na nasz wzrok, a nawet być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego należy chronić oczy odpowiednimi szkłami z filtrem UV.

Krem UV

Część skóry, która będzie odsłonięta zostanie narażona na wiatr, mróz oraz promieniowanie słoneczne. Warto dlatego wybrać tłusty krem z filtrem UV, który nie zawiera wody, aby chronić skórę przed wysuszeniem, pękaniem i negatywnymi skutkami promieniowania. Ta dodatkowa ochrona sprawi, że ferie w górach przebiegną bez niepotrzebnych oparzeń i innych problemów skórnych.

Latarka czołowa

Przed wyjazdem należy wziąć pod uwagę, że zimą zmrok zapada szybko i już koło godziny 17:00 czołówka może okazać się kluczowa dla naszego komfortu i bezpieczeństwa. Miejscowości górskie, zazwyczaj są niewielkie, a poza głównymi ulicami, które podczas ferii zimowych tętnią życiem, są słabo oświetlone. Jeśli zmrok złapie nas na szlaku, latarka okazać się może niezbędna podczas dalszej drogi.

 

Sprzęt specjalistyczny do sportów zimowych

Czym byłyby ferie zimowe bez typowych aktywności sportowo rekreacyjnych? W zależności od podejmowanych aktywności warto zastanowić się, jaki sprzęt będzie nam potrzebny. Jeśli jesteś początkujący warto porozmawiać ze specjalistą, który zwróci uwagę na Twoje warunki fizyczne, poziom umiejętności oraz panujące warunki pogodowe i dobierze najbezpieczniejszy sprzęt. 

 

Wyjeżdżając w góry, na ferie zimowe należy pamiętać, że pogoda zmienia się tu dynamiczniej niż na równinach, a otwarte przestrzenie pozwalają na rozpędzenie się wiatru do wysokich prędkości, co mocno wpływa na obniżenie odczuwalnej temperatury. Dlatego dobrze do plecaka schować także termos lub kubek termiczny, ogrzewacze i folię NRC.

Jeśli planujecie spędzić ferie zimowe w górach, zapraszamy w Karkonosze! W celu zarezerwowania pobytu prosimy o kontakt drogą mailową (rezerwacja@bossa-nova.pl) lub telefonicznie (+48 75 761 59 80).