Franek Dolas wysiada z wagonu w Tyrolu. Na poboczu stoją bryczki. Mężczyźni w krótkich tyrolskich spodenkach. W tle piękna górska panorama. Franek prowadzi byka przed którym wszyscy uciekają... po drodze przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia. Widok na Szrenicę i Śnieżne Kotły zastąpił w filmie alpejskie widoki.

I nie jest to pozbawione sensu.
Śnieżne Kotły są przeciez doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. Występuje tu skalnica śnieżna (gatunek endemiczny, jest to jedyne stanowisko w Europie Środkowej). W tzw. Żlebie Bazaltowym w Małym Śnieżnym Kotle w związku ze specyficznym skalnym podłożem obserwuje się największą bioróżnorodność roślinną na obszarze Karkonoszy. Jedyne w Polsce, oprócz Tatr, stanowisko ma tu paproć rozrzutka alpejska, występuje też tam jedyne na świecie stanowisko podgatunku skalnicy darniowej, tzw. bazaltowej (Saxifraga moschata basaltica). W Kotłach liczne są rzadkie gatunki flory alpejskiej i arktycznej, m.in.: sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północny (relikt epoki lodowcowej). Na skałach moreny rosną najstarsze rośliny Karkonoszy - porosty miseczkowate Rhizocarpon lecanorium, mające ponad 600 lat.

W pobliżu hotelu bossa nova możesz podziwiać z bliska "alpejskie" widoki. Tylko 15 minut spaceru przez Szklarską Porębę doprowadzi nas do stacji PKP Szklarska Poręba Średnia. Można tam usiąść na ławeczkach i delektować się widokiem na Karkonosze - z kadru filmu Jak rozpętałem II Wojnę Światową.