Kiedy myślę o Majówce, słyszę śpiewy młodych chłopców i dziewcząt „pod figurą" z opowieści moich dziadków.
 
Bielone wapiennymi miotłami domy z nisko pochylonymi strzechami. Wijąca się między wierzbami rzeka.Bociany kroczące dumnie na swojej łące przy polnej drodze. Kwitnące różowo-biało jabłonie. Horyzont zamknięty lasem. Pokrzykiwania pastuchów zganiających bydło. Ptaki kwilące w pośpiesznych zalotach. Bzyczenie niecierpliwych pszczół. Zachodzące słońce toczące się powoli po wierzchołkach drzew. Zapach ziemi. Wszystko dookoła zmienia kolory, podnosi się, kiełkuje, kwitnie ... Jakbyś oglądał stworzenie świata. To jest Twój świat. Możesz go dotknąć i posłuchać. Kiedy słuchasz uważnie możesz życ wiecznie bo stajesz się jego częścią.
 
Mały kościółek otoczony kamiennym murem. Jeszcze słychać opadające tony błogosławieństwa gdy z otwierających się drzwi wybiegają dzieci. Po chwili schodzą po kamiennych schodach mieszkańcy wsi i w kolorowym orszaku idą „pod figurę”. Tradycja ...
 
Przystrojona kwiatami i papierowymi wstążkami. W pozłoconej koronie i świeżo odmalowanej niebieskiej sukni. Królowa dobroci i nadziei. Dla niektórych to jedyna dobroć jaką znają. Dla wszystkich to jedyna nadzieja.
 
Kobiety śpiewają Litanię Loretańską. Panno Czcigodna, Sprawiedliwa, Domie Złoty ... Dołączają kolejne głosy. Pieśni maryjne, religijne, potem tradycyjne ludowe. Słychać akompaniament harmonijki ustnej. Młody tenor, wioskowy talent, pięknie intonuje następną melodię. Dołączają barytony i basy w bialych haftowanych krajkach. Odpowiada chór sopranów i altów w wiankach na głowach. Na przemian rzewne dumki i przyśpiewki. Zaloty i żarty. 
 
Powietrze gęste od zapachu trawy, kwiatów i ziół. Ukradkiem rzucane spojrzenia. Dotyk gorących dloni. Usta rozchylone w śpiewie i uśmiechu. Przyjemność ...
 
Nie każdy wie, że tradycje związane ze śpiewami majowymi sięgają V wieku, a w kościele katolickim XIV wieku. Wtedy to wprowadzono w maju nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Wierni nie tylko uczestniczyli w liturgii ale również stroili kościoły i figury Matki Bozej kwiatami. W czasie obrzędów religijnych śpiewano pieśni na cześć i chwałę Marii Matki Bożej oraz odmawiano Litanię Loretańską. W rejonach wiejskich chętnie śpiewano rownież po nabożeństwach "pod figurą". Była to niezwykła okazja do wspólnej i mniej skrępowanej obrzędami liturgicznymi zabawy. 
Tradycja, przyjemność i ... religia.